light-506372_1920Nowoczesny design, dobór dobrych jakościowo mebli czy tekstylia w charakterystyczne wzory – to na nich skupiamy się, gdy planujemy remont mieszkania. Aranżacja nowego domu czy odnawianie starego lokalu to doskonały moment, aby odejść od utartego schematu w starym budownictwie – białego sufitu. Jakie rozwiązania oferuje nam rynek?

 

Sufit pełen barw

Jeżeli nie mamy zbyt dużych funduszy, a nowe meble i wyposażenie zawłaszczyły większą część planowanego budżetu, możemy pokusić się o kupno kolorowej farby sufitowej. I tu należy przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze – ciemne kolory sprawdzą się w przestronnych wnętrzach. Duże przestrzenie również umożliwiają użycie kolorów intensywnych o jasnej barwie, np. żółtego. Jeżeli nasze mieszkanko ma mały metraż, użycie farby o jaśniejszych odcieniach pozwoli uzyskać efekt przestrzeni i czystości. Pastele świetnie się sprawdzą w przeciętnym M2 i M3, pozwalając zachować odpowiednie proporcje. W małych lokalach, zwłaszcza w kawalerkach, sufit powinien być co najmniej o dwa tony jaśniejszy od barwy ściany. Bawimy się formą mebli – zabawny się kolorem ścian. Jasny sufit i bardzo ciemna podłoga powiększą optycznie pokój, z kolei ciemny sufit wpłynie pozytywnie na odczucie przytulności.



Sztukaterie

Przy większych funduszach możemy pokusić się o sztukaterię lub stiuki. Co kryje się pod tymi nazwami? Są to ozdoby sufitu mające długą historię. Doskonale prezentują się w przestronnych wnętrzach. Sztukaterie wykonane są ze styropianu bądź gipsu. Dzięki temu są niezwykle lekkie i bardzo łatwo zamocować je na suficie. Proste gzymsy, listwy, drobne detale czy głowice i podstawy – na rynku znajdziemy szeroki wachlarz wzorów i kolorów, które przy pomocy dopasowanego światła dopełnią projekt mieszkania i domu. Twórcy gipsowych dodatków oraz producenci oświetlenia prześcigają się w coraz to nowych projektach : „Prezentujemy zróżnicowaną ofertę oświetleniową, którą uaktualniamy o nowe trendy na rynku i dopasowujemy według zastosowania i stylu każdego obiektu, czy wnętrza” możemy znaleźć taką informację na stronie Centrumswiatla.pl. Dopełnieniem sztukaterii są widowiskowe stiuki. Tynk, który do złudzenia przypomina wybrany przez nas kamień, ma w swoim składzie pył marmurowy lub drobnoziarnisty piasek. Można dostać również farbę do złudzenia przypominającą efekt uzyskiwany za pomocą tynkowania – jednak nie jest on tak trwały jak w przypadku oryginału.

Sufit podwieszany

Jest to nowoczesna forma płyty gipsowo – kartonowej. Doskonałe rozwiązanie zarówno dla nowych mieszkań jak i starszych wnętrz. W tym drugim przypadku mamy dodatkowe plusy! Podwieszany sufit doskonale ukryje mankamenty dawnego malowania, wyrówna ściany i zamaskuje wiszące kable czy pęknięcia tynku . W przestronnym wnętrzu za pomocą umiejętnego wykorzystania poziomów można wyznaczyć strefy mieszkania, takie jak aneks kuchenny i jadalnię. Prawidłowo wykonany i zamontowany na stalowym szkielecie sufit będzie estetycznym wykończeniem nowego i starego wnętrza. Ceny są uzależnione od stopnia zaawansowania projektu.

Sufit napinany

Jest to odmiana sufitu podwieszanego. Składa się z profili mocowanych na jego obwodzie oraz membrany pomiędzy nimi. W porównaniu z płytą gipsowo – kartonową jest on trwalszy, bardziej plastyczny oraz można go w łatwy sposób umyć. Nie ma ryzyka popękania oraz powstania nieestetycznych rys. Można spotkać kilka odmian takiego rozwiązania: sufity matowe, lustrzane, satynowe, zamszowe, tworzące efekt nieba czy z efektem 3D… Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Materiał ten jest na tyle plastyczny, że nie będzie problemu ze zrealizowaniem indywidualnego projektu.

Bardzo ciekawym pomysłem jest uzupełnieni oświetlanie dziełami sztuki użytkowej. Galeria sztuki to miejsce gdzie artyści mogę wystawiać swoje pracy.

(Visited 774 times, 1 visits today)