Kaszuby – teren na północy naszego kraju, który niby jest przez wszystkich znany i kojarzony, a jednak wielu Polaków miałoby kłopoty z powiedzeniem nawet kilku poprawnych zdań na jego temat. Choć to region kulturowy, który zaciekawia wiele osób, nie mamy zwykle czasu, by poznać go bliżej – wiemy jedynie, że Kaszubi mówią swoim własnym językiem i że jadąc nad Morze Bałtyckie, przez tereny województwa pomorskiego, przejeżdżamy przez ich terytorium. Trochę mało, prawda?



Gdzie właściwie są Kaszuby?

Za stolicę Kaszub uznaje się Gdańsk – tak przynajmniej uważa Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, będące główną organizacją kaszubską. Kiedyś było inaczej – stolicą tego regionu kulturowego było Wejherowo, miasteczko będące obecnie częścią aglomeracji gdańskiej, leżące na pograniczu Pojezierza Kaszubskiego oraz Pradoliny Redy-Łeby. Było tak jednak pod koniec XIX wieku – a zatem bardzo dawno. Kaszuby ciągną się skośnym pasem od terenów w okolicach Przechlewa aż po Gdańsk i miasto Krokowa, obejmując łącznie 43 gminy województwa pomorskiego.

Będąc w Gdańsku, nie sposób ustrzec się przed zalewem typowo kaszubskich przedmiotów i sklepów – nawet nieopodal Kościoła Mariackiego znajduje się sklepik z serwetami, kartkami, obrusami, strojami i wszelką, zdobioną porcelaną, gdzie można zrobić wspaniałe, pamiątkowe zakupy. A zdecydowanie warto – produkty wykonane kaszubską ręką, z typowymi zdobieniami są bardzo charakterystyczne i w dodatku ostatnio dosyć modne. Zdecydowanie najbardziej znany jest haft kaszubski – z wzorami przejętymi następnie przez inne formy sztuki, jak na przykład ceramikę.

Kaszuby na chwilę – a może na stałe?

W kwestii sztuki kompozycja kaszubska oparta jest na motywach kwiatów i owadów, wykorzystując podstawowe kolory – w tym jeden w trzech odcieniach. Są to: czarny, czerwony, żółty, zielony, jasnobłękitny, niebieski oraz ciemnoszafirowy. Co ciekawe, wśród tych motywów możemy odnaleźć prawie zapomniane już, a przecież nasze rodzime motywy pogańskie – to od pogańskich przodków wzięły się najprawdopodobniej obrazy żuczków czy pszczół, obrazowane w haftach, na ceramice i na meblach.

Kaszuby to miejsce, gdzie warto przybyć nie tylko przejazdem – by zwiedzić jedno czy drugie muzeum i odjechać. Warto tam osiąść przynajmniej na tydzień, dwa – albo nawet na zawsze. Spokojna, radosna kultura i dużo pięknych okolic – to zalety województwa pomorskiego. Kto chciałby się osiedlić na terenie Kaszub, powinien zajrzeć na stronę firmy ATRO. Domy w Pruszczu Gdańskim, w okolicy Gdańska są solidne i stoją na urokliwych terenach, więc można tam spokojnie odpocząć, jednocześnie żyjąc w sąsiedztwie wielkiej aglomeracji, gdzie czas płynie bardzo szybko. Mieszkania w Pruszczu Gdańskim ATRO będą też wspaniałym miejscem letniskowym – miejscem, gdzie zawsze można przybyć w czasie wakacji, zapoznając się bliżej z kaszubską kulturą.

(Visited 557 times, 1 visits today)